Adana Kına Geceleri

[box type=”info” ]

Kına Gecesi

Gelinin evindeki son gecesinde, kız evine kadınlar toplanarak eğlence tertip ederler. Davul, zurna veya “deplek” eşliğinde oyunlar oynanır. Gelinin eline yatsı vakti kına yakarlar. Gelme kına yakılırken dağıtılan “kına çerezi” yenilir. Çerez, kuru üzüm, ceviz, leblebi ve şekerden ibarettir. Kına merasimi şehirde ve köylerde değişiklik arz etmekle beraber türküsü aynıdır. Kına bir tepsinin içine konur ve üzerinde mumlar yakılır. Kınayı kocası ölmemiş tüm kadınlar hazırlar. Gelin bir sandalye üzerine oturtulur, ellere kına yakılır sonra kadınlar solo halinde gelinin başında kına türkülerini söylemeye başlarlar. Özellikle yanık sesli kadınlar, kına türkülerini söylerler. Kına türküleri gelin ağlayıncaya kadar devam eder. Gelin ağlayınca kına yakma işi biter, tepsinin içindeki kınalar genç kızlara dağıtılır. Bunun manası, “darısı genç kızların başına olsun” demektir. Sonra eğlence saat 23.00- 24.00’e kadar devam eder. Çalgılar çalınır, oyunlar oynanır. Böylece kına gecesi sona erer. Kozan çevresinde söylenen kına türküleri şunlardır:

Kına Türküleri

Kız anası kız anası Başına mumlar yanası Kız kınayı yaktırmıyor Hani bunun öz anası Tuz torbası tuzsuz kalsın Anam evi ıssız kalsın İşte bende gidiyorum Anacığım kızsız kalsın Dağdan indim düze ben Diken oldum göze ben İşte bende gidiyorum Daha gelmem size ben Kız anası kız anası Başında mumlar yanası İşte geldim gidiyorum İki gözün kör olası Çattılar ocak taşını Vurdular düğün aşını Çağırın gelsin kardeşini Vursun kemerin kaşını Şu görünen ekin mola Ekin değil burçak imiş Kız anadan ayrılması Yalan değil gerçek imiş Gideyim elinizden Kurtulayım dilinizden Yeşil başlı ördek olsam Su içmem gölünüzden Baba ekinin bitti mi? Kardeş ekmeğin arttı mı? İşte koyup gidiyorum El kızı keyfin yetti mi?

Kına Cezası

Oğlan evinden kız evine kınacı gidenler kolay kolay kız evine giremezler. 0 gün için kız evi, oğlan tarafına şaka mahiyetinde birkaç ceza verir. Kınacılar yolda durdurulur ve bir ağacın yüksek yerindeki bir sırığa geçirilmiş soğanı tabanca ile vurmaları istenir. Şayet oğlan tarafı soğanı vuramaz ise kız evi onlara istediği cezayı verebilir. Tabi, oğlan tarafı bu soğanı vurmayı bir şeref meselesi yapar. Bunun için iyi nişancılarını kullanırlar. Ayrıca kınacılardan biri tıraş edilmek istenir. Berberin bıçağı et satırı, havlusu telis, fırçası at kuyruğu, pudrası ise küldür. Kınacı tıraş olur ya da para cezasına razı olur. Karşılıklı şakavari konuşmalar kınacının para vermesiyle sonuçlanır. Bu gibi oyunlarla neşe ortamı oluşturulur. Düğüne canlılık katılır. [/box]

Post Author: Kınalı Kuzu

Merhabalar,

Bir Cevap Yazın